Türk eğitim sisteminin “seçmeli derslerle” imtihanı

Hayırlısıyla bir eğitim ve öğretim dönemini daha sona erdirdik. Tüm eğitim camiasına geçmiş olsun diyoruz.Tabikine artık bu koşuşturmadan sonra şöyle arkamıza yaslanıp bir dönemi değerlendirmek gerekli diye düşünüyorum. Kesinlikle sözü uzatıp sizi yormak istemiyorum. Onun için hemen konuya giriyorum.

BU yıl bilindiği gibi MEB yeni bir sistem denedi. 4+4+4 sistemi. Artıları eksileri oldu mutlaka. Fakat şahsen benim gözüme çarpan en önemli nokta seçmeli dersler ve serbest kıyafet uygulamasıyla ilgili oldu. Bu yazımda seçmeli dersler konusu üzerinde durmak istiyorum.

 

İlk olarak seçmeli dersler malesef bir fiyaskoyla sonuçlandı desek yeridir. Orta öğretimden liseye kadar bir çok seçmeli ders getirildi. Aslına baktığımızda gerçekten olumlu olarak duruyor ama MEB malesef bunu pratiğe döktüğünde hiçte istemediğimiz bir sonuç ortaya çıktı.Seçmeli dersler malesef alt apısı olmadan bir nevi tepeden inme bir şekilde uygulandı. Düzgün bir müfredatı yok, kitapları yok ve bu derslere girenler genelde farklı branş öğretmenleri ve idareciler. Bu konuda en büyük sıkıntıda idarecilerle ilgili. Malesef bir çok idareci aldıkları bu seçmeli derslere girmiyorlar veya hakkıyla uygulamıyorlar. Bu derslerle ilgili yapılan sınavlar ise tam bir fiyasko. Bir çok seçmeli dersin sınavı ya baştan savma yapılıyor ya soruları önceden veriliyor yada hiç sınav yapma gereği duyulmadan sadece not veriliyor. Yani ortada seçmeli dersler “cidd bir derstir” algısı kesinlikle yok.

 

Peki bunun öğrenci üzerinde etkisi nedir? Seçmeli ders notlarına bakarsanız istisnalar dışında bir çoğunun notu en yüksek seviyerlede olduğu görülmektedir. Öğrenci kolay yoldan yüksek not elde etmeyi öğrendiği için diğer derslere karşı farklı bir algı sergiliyor. Diğer derslerinde bu tarzda olmasını istiyor veya daha agresif bir tutum sergiliyebiliyor. Bu da bir nevi eğitim ortamında bir otorite boşluğuna sebep oluyor. Bu seçmeli derlerinde boş ders olarak geçmesi öğrencilerin okul içinde bnaşı boş gezmesi ayrı bir sıkıntı tabiki. Bu yıl içinde birebir bu skıkıntıalrı yaşadık. Dileğimiz odur ki MEB bu işe ciddi bir şekilde el atar ve gerekli düzenlemleri yapar. Neler yapılabilir ilk başta dendiğinde ilk olarak düzgn bir müfredat ve bu derslere gerçeknten hakkı olan öğretmenlrin girmesi. Bu iki temel olgunun mutlaka sağlanması gerekiyor.

 

Mutlaka daha bir çok şey söylenebilir ama “seçmeli ders” konusunu bu yazımda kısaca ele almak istedim. Eğitim camiasına iyi tatiller dileğiyle..

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.