Telefonu satmadan önce neler yapılmalı?

Hem dolar kuru hemde ticari sevkiyatlardaki sıkıntılardan dolayı telefon piyasasında ciddi bir yükseliş ortaya çıktı. Kullanıcılar ise sıfır bir telefon almak yerine az kullanılmış telefon almayı tercih ediyorlar ve milyonlarca telefon el değiştiriyor. Peki ama bu satışlardan önce telefonlarımızı kişisel bilgilerimizden ne kadar temizliyoruz? Ve telefonumuzu satmadan önce neler yapmamız gerek?

Türkiye’de her yıl satışa çıkarılan 2. el telefonlardan 4 milyona yakın telefondaki kişisel bilgilerin silinmediğine dikkat çeken Alev Akkoyunlu, bu durumun verilerin nasıl düzgün bir şekilde silineceğinin veya kişisel verilerin açığa çıkması durumundaki risklerin anlaşılamamasından kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Telefonlarda bırakılan kişisel verilerin kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık ve şantaj için kullanılabileceğini belirten Alev Akkoyunlu, telefonların satışa çıkarılmadan önce yedeklenmesi, telefonda bulunan tüm hesapların devre dışı bırakılması, SIM kartının çıkarılması ve en son adımda ise telefonun fabrika ayarlarına sıfırlanması gerektiğini belirtti.

Eğer telefon SD kart ile birlikte satılacaksa buradaki verilere silinse dahi özel uygulamalar ile erişilebileceğinin bilinmesi gerekiyor. Bu nedenle formatlanan ve içerisindeki tüm veriler silinen SD kartların üzerine farklı veriler yazılarak önceki verilere ulaşılmasının önüne geçilebilir.

 26 total views,  1 views today

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.