TEFBİS Hataları Nasıl Çözülür?

Okulların Aile Birliklerine ait gelir ve giderlerini işlediği TEFBİS sisteminde hatalar izlenmekte ve bunların çözümü oldukça zaman almaktadır. Şimdi bazı hatalardan ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

Devreden Bakiye Hatası :

***Sanılanın aksine devreden bakiye her yıl girilmeyecek

 Devreden bakiye ile en çok problem buradan kaynaklandığı için sisteme ilk girişteki bakiyenize asla müdahale edilmeyecek. Yani her yıl gelir ve gider arasındaki fark buraya girilmeyecektir. İşletme defterinde yazılı olan gelir ve gider arasında oluşan fark yazılmayacak.)

*Okullarda tutulan işletme defterlerindeki gelir gider arasındaki fark ile TEFBİS sistemindeki fark birbirine eşit olacak.Farklılık olduğu takdirde Banka Cüzdanı +Bankadan gelen (gelir-gider dekontları) + İşletme Hesabı defteriniz +Tefbis sistemindeki gelir ve gider işlemleriniz hepsi kontrol edilecek.Gelir ve Gider hesapları kontrol edilirken; mükerrer kayıt olup olmadığı incelenecek varsa bunlar  ilgili kayıt işlemi için ilgili  modülde hangi işlem için düzenleme işlemi yapılacak ise hatalı kayıt için sistemden Hata Bildir butonundan Silinmesi/Düzenlenmesi  yönünde İl/İlçe Tefbis Yöneticinize talepte bulunulacak.

*Tefbis sistemine işlediğiniz gelir gider evraklarının tarihine dikkat edilmelidir. Yanlış tarih girişi yapıldığı takdirde, bu tarih yanlışlığı TEFBİS sisteminde hesaplamalarımızda yanlışlığa sebep olmaktadır.

 TEFBİS Kullanıcı Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

 

 

 9 total views,  1 views today

Author: admin lady

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.