Satıcının Ölümü Kitabı

Satıcının Ölümü Kitap Özeti – Arthur Miller

Willy Loman Ellerinde nasırları olan merhametli altmış yaşında bir satıcı, eve yorgun ve kafası karışmış olarak döner. Karısı Linda onu selamlıyor, ancak arabayı parçaladığı için endişeleniyor. Ona hiçbir şeyin olmadığına dair güvence verir, ancak kendisine yalnızca Yonkers’e kadar ulaştığını ve seyahatinin tüm ayrıntılarını hatırlamadığını söyler; yolun omzunda dolaştı ve eve dönmek için yavaşça sürmek zorunda kaldı. Linda, aklını dinlendirmesi gerektiğini ve New York’ta çalışması gerektiğini söyledi, ancak orada gerekmediğini düşünüyor. Frank Wagner’in hayatta olmasının New York’tan sorumlu olacağını düşünüyor, ancak oğlu Howard onu pek takdir etmiyor. Linda, küçük oğlu Mutlu’nun, en büyük oğlu Biff’i iki kez çıkardıklarını ve ikisini de evde görmek güzel olduğunu söyledi. Willy’ye Biff’le olan öfkesini kaybetmemesini hatırlatıyor. ancak Willy, Biff’te düşük kızgınlığın olduğunu hissediyor. Linda, Biff’in harap olduğunu ve Willy’ye hayran olduğunu söylüyor. Biff’in tembel olup olmadığını tartışırlar ve Willy, Biff’in Edison veya BF Goodrich gibi daha sonra başlayacak bir insan olduğuna inanır.

 

Biff Loman, otuz dörtte, sağlam bir yapıya sahip fakat hiçbir şekilde kendine güvenmiyor. Mutlu, iki yaş küçük, eşit derecede uzun ve güçlü, fakat kafası karışmış çünkü başarısızlığı hiç riske atmadı. İki kardeş, durumunun kötüye gittiğini düşünerek babalarını tartıştılar. Biff, babasının neden onunla alay ettiğini merak ediyor, ancak Happy, Biff’in potansiyeline yetişmesini istediğini söylüyor. Biff, savaştan önce evden ayrıldığından bu yana yirmi ya da otuz farklı işi olduğunu, ancak her birinden kovulduğunu iddia ediyor. Sığır hayvanlarının sürülmesini hatırlatır ve açık havada çalışmayı özlemle hatırlar. Biff, hala sadece bir çocuk olduğu için endişelenirken, Happy, kendi arabası, dairesi ve birçok kadını olmasına rağmen hala yerine getirilemediğini söylüyor. Happy, işte fiziksel olarak üstün olduğu erkeklerden emir almaması gerektiğine inanıyor. Ayrıca, baştan çıkardığı kadınlara nasıl saygı duymadığını ve annesi gibi karakterli bir kadını gerçekten istiyor. Biff, yıllar önce çalıştığı, ancak ondan bir basketbol topu çaldıktan sonra istifa ettiği Bill Oliver için tekrar çalışabileceğini düşünüyor.

 

Oyun, Biff ve Happy’in gençken yıllar önce Loman evine geçti. Willy, genç Biff’e hiçbir kıza söz vermemesini hatırlatır, çünkü onlara söylediklerine her zaman inanırlar ve onları ciddiye almayacak kadar gençtir. Kilo kaybettiği için mutlu övünüyor, Biff Willy’ye soyunma odasından aldığı bir futbolu gösteriyor. Willy bir gün yan komşusu Charley gibi kendi işinin olacağını iddia ediyor . İşi Charley’den daha büyük olacak, çünkü Charley “sevildi ama sevilmedi”. Willy, Providence belediye başkanıyla tanışmak ve New England’daki en iyi insanları tanımakla övünüyor. Bernard Charley’nin oğlu Willy’e Biff’in matematik dersinde başarısız olacağı ve UVA’ya katılamayacağı konusunda endişeli olduğunu söyler. Willy Bernard’a haşere olmamasını ve gitmemesini söyler. Bernard gittikten sonra Willy, oğullarına Charley gibi Bernard’ın sevildiğini ancak beğenilmediğini söyler. Willy, Bernard’ın okuldaki en iyi notları almasına rağmen, iş dünyasında önemli olan ve oğullarının başarılı olacağı bir kişilik olduğunu iddia ediyor. Çocuklar gittikten sonra, Linda girer ve Willy insanların ona saygı duymadığı endişesini tartışır. Linda ona güven verir ve oğullarının onu putlaştırdığını belirtir.

 

Miller, Boston’daki bir otel odasında gerçekleşen kısa bir sahne için daha önceki geçmişe döner. İsimsiz bir kadın bir fular takar ve Willy ona yalnız olduğunu ve işi hakkında endişelendiğini söyler. Kadın, Willy’yi mizah anlayışı için seçtiğini iddia ediyor ve Willy, Boston’da bir dahaki sefere onu görmeyi vaat ediyor.

Willy, Linda ile birlikte mutfağa geri döndüğünde, bu kadar önemli şeyler yapmak zorunda kalmayacağını iddia ederek kendi çoraplarını tamir ettiği için azarlıyor. Verandaya gider ve Bernard’a Biff’e Regents sınavına cevap vermesini söyler. Bernard reddediyor, çünkü bu bir Devlet sınavı. Linda, Biff’e kızlarla çok kaba olduğunu söylerken, Bernard Biff’in ehliyetsiz kullandığını ve matematikten kaçacağını söylüyor. Kadının sesini otel odasından duyan Willy, Linda’ya Biff’te yanlış bir şey olmadığını söyler ve oğlunun Bernard gibi bir kurtçuk olmasını ister mi diye sorar. Linda, gözyaşlarıyla oturma odasına çıkar.

 

Oyun, Willy’in Mutlu’ya Yonkers’ta bir çocuğa neredeyse nasıl gittiğini söylediği ve şimdiye kadar elmas madenleri ile sonuçlanan ve ormandan zengin orman kardeşi Ben ile birlikte Alaska’ya gitmediğini merak ediyor . yirmi bir yaş. Happy, babasına emekli olmasına izin vereceğini söyler. Charley içeri girdi ve Willy ile birlikte oyun oynuyor. Charley, Willy’ye hakaret eden bir iş teklif eder ve Willy’nin oturma odasına yerleştirdiği tavanın üzerinde tartışırlar. Willy, Charley’e Ben’in birkaç hafta önce Afrika’da öldüğünü söyler. Willy, Ben’in girip valiz ve şemsiye taşıdığını ve annelerini sorduğunu sanıyor. Charley, Willy’nin halüsinasyonuyla sinirlenir ve ayrılır.

 

Oyun, Willy’in oğullarını tanıttığı Ben’le tanıştığı geçmişe geri döner. Ben de babasının harika bir adam ve mucit olduğunu söylüyor. Willy, oğullarına asla yabancı biriyle dürüstçe mücadele etmemelerini söyleyen Ben’e gösterir, çünkü ormandan asla bu şekilde çıkamayacaklar. Charley, Willy’e oğullarının yakındaki şantiyeden çalmalarına izin verdikleri için azarlıyor, ancak Willy çocuklarının birkaç “korkusuz karakter” olduğunu söylüyor. Charley hapishanelerin korkusuz karakterlerle dolu olduğunu söylerken, Ben de öyle olduğunu söylüyor.

 

Oyun, Happy ve Biff’in, Willy ile ne kadar zamandır kendisiyle konuştuğunu Linda’ya sordukları günümüze dönüyor. Linda, bunun yıllarca sürdüğünü iddia ediyor ve Biff’e, onunla iletişim kurabileceği bir adresi olup olmadığını söyleyeceğini söyledi. Biff ile Willy arasındaki düşmanlığı hakkında yüzleşir, ancak Biff davranışını değiştirmeye çalıştığını iddia eder. Linda’ya tekrar saçını boyaması gerektiğini söyler, çünkü annesinin yaşlı görünmesini istemez. Linda, Biff’e Willy ile ilgilenip ilgilenmediğini sorar; umursamıyorsa, onu umursamaz. Sonunda, oğullarına Willy’nin arabasını köprüden çekerek ve bodrumdaki gaz ısıtıcıya bir tüp bağlayarak intihar girişiminde bulunduğunu söyler. Willy’nin iyi bir insan olmadığını, ancak bir insan olduğunu ve kendisine “dikkat edilmesi gerektiğini” söyledi. Biff, babasıyla kavga etmemeyi vaat ediyor ve vaat ediyor. Ailesine, Happy ile başlayabileceği bir spor malzemeleri işi hakkında konuşmak için Bill Oliver’ı görmeye gideceğini söyler. Willy, Biff’in Oliver’la kalması halinde şu an zirvede olacağını iddia ediyor.

Ertesi gün, Willy aylarca ilk kez dinlenmiş hissederek mutfakta oturuyor. Linda, Biff’in yeni, umut verici bir tavrı olduğunu ve iki ülkede de küçük bir yer satın alma hayali olduğunu iddia ediyor. Willy bugün Howard Wagner ile konuşacağını ve yoldan çekilmesini isteyeceğini söyledi. Willy gidince, Linda Biff’ten bir telefon alır. Ona Willy’in gaz ısıtıcıya bağlı olan borusunun gittiğini söyledi.

 

Willy’nin patronu Howard Wagner’in ofisinde Howard, Willy’nin New York’ta bir iş talep etmeye çalışırken yeni telsiz kaydedicisini gösterir. Howard, Willy’nin bir yol adamı olduğu konusunda ısrar ediyor, ama Willy onun daha iyi anlaşması gerektiğini söylüyor. Howard’ın çocukluğundan beri firmada olduğu ve hatta adını bile aldığı için hakkı var. Willy artık satıcı pozisyonunda kişilik veya arkadaşlık için yer olmadığını ve daha düşük ve daha düşük rakamlar vererek herhangi bir maaş için yalvardığını iddia ediyor. Willy, Howard’ın babasının kendisine söz verdiği konusunda ısrar ediyor. Howard ayrıldı ve Willy tel kayıt cihazını açarak masasına yaslandı. Bu, Howard için bağıran Willy’i korkutuyor. Howard, geri döndü, çok yoruldu ve Willy’e ateş ederek iyi ve uzun süre dinlenmeye ihtiyacı olduğunu ve çalışmak yerine oğullarına güvenmesi gerektiğini söyledi.

Willy, Ben’in girdiğine ve genç bir kadın olarak Linda’nın Willy’e New York’ta kalması gerektiğini söyler. Herkes dünyayı fethetmek zorunda değildir ve Frank Wagner, Willy’nin bir gün firmanın üyesi olacağına söz verdi. Willy, Biff ve Happy’in daha genç sürümlerinin “önemli olduğunu” bildiğini söyler. Bernard gelir ve Biff’e kaskını Ebbets Field’daki büyük oyuna taşımasına izin verirken, Willy Charley’nin oyunu unutmuş olabileceği konusunda hakarete uğradı.

 

Oyun, yetişkin Bernard’ın babasının ofisinde oturduğu günümüze döner. Babasının sekreteri Jenny, Bernard’a girip Willy’in koridorda bağırdığını söyler. Willy, yakında Washington’da bir dava açacak olan ve karısı ikinci oğlunu yeni doğurmuş olan Bernard’la konuşuyor. Willy, Biff’in Ebbets Field maçından sonra neden sona erdiğini merak ediyor ve Bernard, Willy’nin neden Biff’i UVA’ya gidebilmesi için yaz okulu için yapmadığını soruyor. Bernard, Biff’in New England’daki babasını ziyaretindeki başarısızlıklarının zamanlamasını saptadı ve ardından Biff UVA spor ayakkabılarını yaktı. Bu ziyaret sırasında olanları merak ediyor. Charley girer ve Willy’e Bernard’ın Yüksek Mahkeme önünde dava açacağını söyler. Charley, Willy’e gururunu reddettiği bir iş sunuyor. Charley, Willy’i kişiliğin işle ilgili önemli olan tek şey olduğunu düşündüğü için eleştiriyor. Willy, bir kişinin hayatta olduğundan daha değerli olduğunu söyler ve Charley’e, birbirinden hoşlanmadığı halde Charley’nin sahip olduğu tek arkadaş olduğunu söyler.

 

Willy’nin oğullarıyla buluşacağı restoranda, Happy bir kadınla flört ediyor ve Biff’in New York devleriyle oyun kurucu olduğunu söylüyor. Biff, Happy’a Bill Oliver ile görüşmesi sırasında korkunç bir şey yaptığını itiraf ediyor. Bill, ayrılmadan önce dolmakalemini cebe sokan Biff’i hatırlamıyordu. Biff, babalarına bu akşam bunu anlatmaları konusunda ısrar ediyor. Willy gelip oğullarına kovulduğunu söyler. Biff, buluşması hakkında Willy’ye yalan söylemeye çalışsa da, Biff ve Willy kavga eder. Biff sonunda pes eder ve açıklamaya çalışır. Bu gerçekleştiği zaman, Willy Biff’in genç versiyonuyla tartışmaktan korkuyor. Happy ile flört eden kadın olan Bayan Forsythe , başka bir kadınla birlikte döner ve Happy ve Biff ile çifte randevuya çıkmaya hazırlanır. Mutlu, Willy’nin babaları olduğunu reddediyor.

Willy, Boston’da otel odasında kadınla beraber olmayı hayal ediyor. Genç Biff otele gelir ve Willy’e matematik dersinde başarısız olduğunu söyler ve babasına Bay Birnbaum ile konuşması için yalvarır. Biff banyoda saklanan kadını duyar. Willy, Biff’e yalan söyler ve kadının yan odada kalması ve duşunun arızalanması için sadece duş almak için orada olduğunu söyler. Biff neler olduğunu anlıyor. Willy kadını dışarı attı ve kendisine verdiği sözleri kırdığı için ona bağırdı. Willy, Biff’e olan ilişkisini kabul ediyor, ancak kadının kendisine hiçbir şey ifade etmediğini ve yalnız olduğunu vaat ediyor.

Restoranda garson, Willy’e yardım eder ve oğullarının iki kadınla birlikte ayrıldığını söyler. Willy bir tohum dükkanı bulmakta ısrar ediyor, böylece biraz dikim yapabiliyordu. Biff ve Happy eve döndüklerinde annelerine çiçek verirler. Onlara, babalarının yaşayıp yaşamadıklarını umursayıp yaşamadıklarını sorar ve restorandaki bir yabancıyı babaları gibi terk etmeyeceklerini söyler. Willy bahçeye ekiliyor. Cenazeyle ilgili Ben’le konuşmayı hayal ediyor ve insanların ülkenin dört bir yanından cenazelerine geleceğini iddia ediyor, çünkü tanınıyor. Ben, intihar ederse Willy’nin bir korkak olacağını söyledi. Willy, Biff’e kendi hayatını boşalttığını söyledi ve Biff’in başarısızlığının suçunu kabul etmeyi reddetti. Biff, gaz ısıtıcıya takılı olan lastik tüp hakkında onunla yüzleşir ve annesine Willy değil onun olduğunu söyler. Kim aldı onu. Biff ayrıca, üç ay hapis yattığı için ailesinin onunla iletişim kuramadığını itiraf etti.

 

Biff, kendisi ve Willy gibi insanların bir düzine para olduğunu iddia ediyor, ancak Willy başka türlü iddia ediyor. Biff, babası için ağlıyor, hayallerinden vazgeçmesini istiyor, ancak Willy sadece babası için ağlayacağına şaşırıyor. Willy evlenip yerleşmek için mutlu yemin eder, ancak Willy hariç herkes uyumaya gider. Willy Ben’le konuşur, sonra evden çıkar ve arabasında hızlanır. Happy and Biff ceketle aşağıya inerken Linda yas tutmaya gider ve Willy’nin mezarına çiçek koyar. rüyasından vazgeçmesini istiyor, ama Willy sadece babası için ağlayacağına şaşırıyor. Willy evlenip yerleşmek için mutlu yemin eder, ancak Willy hariç herkes uyumaya gider. Willy Ben’le konuşur, sonra evden çıkar ve arabasında hızlanır. Happy and Biff ceketle aşağıya inerken Linda yas tutmaya gider ve Willy’nin mezarına çiçek koyar. rüyasından vazgeçmesini istiyor, ama Willy sadece babası için ağlayacağına şaşırıyor. Willy evlenip yerleşmek için mutlu yemin eder, ancak Willy hariç herkes uyumaya gider. Willy Ben’le konuşur, sonra evden çıkar ve arabasında hızlanır. Happy and Biff ceketle aşağıya inerken Linda yas tutmaya gider ve Willy’nin mezarına çiçek koyar.

 

Sadece karısı, oğulları ve Charley Willy’nin cenazesine katılırlar. Linda herkesin nerede olduğunu merak ediyor ve son ev ödemelerini yaptıklarını ve otuz beş yıl sonra serbest ve net olduklarını söylüyor. Biff, Willy’nin yanlış rüyalar gördüğünü iddia ediyor, ancak Charley, bir satıcının hayal etmesi gerektiğini söylüyor ve bir satıcı için hayatta en altta yer olmadığını söylüyor. Biff, kenti onunla birlikte terk etmekten mutlu ister, ama Happy, New York’ta kalma ve babasının boşuna ölmediğini ispatla. Herkes evden ayrılır, ancak mezarda kalır ve son ev ödemesini nasıl yaptığını anlatır.

 38 total views,  1 views today

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.