Liselere girişte yeni sistem neler getirecek neler götürecek!

Ülkemizin temel yapı taşlarının başında gelen eğitim her daim gündemi en ön sıralarda meşgul etmiştir. Eskiden öyle olduğu gibi gelecekte de uzunca bir süre böyle olacağa benzemektedir. Bildiğiniz gibi TEOG sınav sistemi kaldırıldı artık. Karşımızda yeni bir liselere giriş sistemi var. Artık sınav uygulaması çok dar bir alana kaydırıldı. Liselerin yüzde 10’u kadar merkezi sistem sınavıyla öğrenci alacaklar. Peki ya diğerleri?

 

İşte işin asıl can alıcı noktası burası. Yüzde 90lık bir kesim nasıl bir yol izleyecek? Geçen gün MEB müsteşarı Yusuf Tekin yaptığı açıklamayla liselerin artık sadece adrese dayalı olarak öğrenci alacağını açıkladı. Başka bir kıstas aranmayacak. Okulun eve yakın olması gerçekten güzel bir durum. Öğrenci kendine sunulan 5 okuldan birini tercih edecek. Peki ama şöyle bir ıkıntı doğmayacak mı diye insan düşünmeden edemiyor. Varsayalım ki okulların kontenjanları 200 öğrenci. Ama gel gelelim 300 öğrenci Anadolu Lisesini seçti. BU öğrenciler içinde akademik düzeyi ortalama bir öğrencini evi okula 500 metre. Bir diğer öğrenci ise akademik olarak üst sevilerde ve evi 1km mesafede. Ona da meslek lisesi yakın. Böyle bir durumda bu öğrencilerin durumu nasıl olacak? Acaba kaç tane veli kendi öğrencisinin durumuna bakarak okul seçecek?

 

Cevaplanması gereken sorular var. Ama şu an bu cevapları alamıyoruz.  Bugüne kadar yeteri kadar öğrenci mağdur oldu bu sistem değişikliklerinden. Artık daha yenileri bu mağdur ordularına katılmasın. En büyük dileğimiz budur. En kısa zamanda MEB’den bu konuda detaylı ve doyurucu cevaplar almak dileiyle..

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.