KPSS Soruşturmaları ne oldu?

Ne oldu bu KPSS soruşturmaları?

ösyn_egitimcinet

Ülkemizde şu sıralarda yolsuzluk ve paralel yapıya dair fikir çatışmaları tam gaz devam ediyor. Tabiki bu olayların genelde seçim önceleri çıkması artık çok da manidar değil. Fi tarihlerde de bunun örnekleri çok görüldü. Ortada bir güç mücadelesi var ve her iki veya üç, dört tarafta bu işten galip çıkmaya çalışıyor. Fakat anlatmak istediğimiz şu anda bundan ziyade zamanında KPSS sınavında yapılan yolsuzlukla ilgili. Yani bilgi hırsızlığıyla alakalı.

Hatırlarsanız 2010 KPSS’de o zamana kadar yapılan KPSS sınavlarında olmayan bir şey olmuştu. Kısaca hatırlayalım ne olmuştu:

 

-Bu üstün başarılı adaylardan 350’si 120 soruda 120 net yapmıştı!

 

-100 ve üstü net yapanlardan 324’ü evli çiftlerdi!

 

-Bu çiftlerin 20’si bütün soruları doğru cevaplayanlar arasındaydı!

 

-Az sayıda hata yapanlar da ‘aynı sorularda aynı yanlışları’ yapmıştı!

 

-Bu adayların çoğu, adres olarak çalıştıkları sayıları 10’u geçmeyen dershane ve özel okulları göstermişti!

 

Bariz bir şekilde bu sınavda birilerinin yüklüce bir şeyleri götürdüğü belliydi. Açıkça burada bir yolsuzluk vardı. Bilgi hırsızlığı! Hatta böylesine yüksek puan alanların öylesine komik savunmaları vardı ki şaşıp kalmıştık.

 

Fakat dendi ki sizlerin günahlarınızı almayalım ama bu sınavı da tekrar yapacağız buyurun tekrar girin. Peki çıkan sonuç ne oldu:

 

-İptal edilen sınavda 100 ve üzeri net yapan 3 bin 229 adaydan bin 175’i, 120 net yapan 350 adaydan ise 148’i girmedi!

 

-Sınava girenlerin de sadece 76’sı 100 ve üzeri net yapabildi. 100’den fazla net yapabilen aday sayısı ise sadece ‘iki’… 120 net çıkaran ise olmadı; en yüksek puanı alan aday 111 nette kaldı.

 

Ve artık bir yolsuzluk ve hırsızlık olduğu bununla kanıtlanmış oldu.

Peki sonuç ne oldu? Şu an bununla ilgili nasıl bir gelişme var? Tek kelimeyle neredeyse HİÇ. Böylesine organize bir olayda halen hiç bir sonuç çıkmaması olayın nasıl vahim olduğunu gösteriyor galiba. Bu olayla ilgili farklı kesimler suçlandı. Orası ayrı konu fakat bu şekilde bir hırsızlık yaparak başka birinin hakkını elinden çalıp onun hakkını bir ömür boyu yemek hangi vicdana sığabiliyor. Düşünebiliyor musunuz bu şekilde yaptığınız bir hırsızlıkla öğretmen, polis, avukat vs olmuşsunuz ve aldığınız maaşın her kuruşu haram ve son nefesine kadar hem siz hem eşiniz hem de çocuklarınız bu haram lokmayı yiyeceksiniz. Hangi vicdana ve ahlak yapısına uyar bunu düşünemiyoruz bile. Fakat şu yaşadığımız güzelim ülkede tek isteğimiz kimseye iltimas geçilmeden herkesin eşit olduğu ADALETLİ bir yaşam sürebilmek..

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.