Kısaca AYT ve TYT nedir?

Eski ismi YGS-LYS, yeni ismi ise TYT-AYT olan sınav ile öğrencilerin Mart ve Haziran aylarında iki farklı dönemde heyecan, stres yaşamasına gerek kalmayacak. Yeni sınav iki oturumdan oluşacak ve sınavlar cumartesi – pazar yapılacaktır. Tüm adayların girmek zorunda oldukları ilk oturum;

TYT Nedir? (Temel Yeterlilik Testi)
Temel Yeterlilik Testi’ne tüm adaylar gireceği için bu sınavın soru ağırlığı Matematik ve Türkçe üzerine olacaktır. TYT olarak kısaltılan bu ilk oturumda öğrencilerden 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri ve 20 Sosyal Bilimler olmak üzere toplam 120 soruya 135 dakika içinde cevap vermeleri istenecek.

TYT sınavında öğrencilerin temel bilgi birikimlerinin ölçülmesi hedeflenmektedir. İlk sınav için dezavantaj, Sosyal Bilimler bölümündeki soruların sayısının azaltılmış olmasıdır. Tarih ve Coğrafya branşlarından sorulacak soru sayısının 10 adet olması öğrencilerin temel tarih ve coğrafya bilgisini ölçmekte yetersiz kalınacağı düşüncesini ortaya çıkaracaktır. Matematik açısından bakıldığında önceki sınav sistemi ile herhangi bir fark göremiyoruz. Sınavın ismi değiştirilse de Matematik branşı özelinde sınav konuları değiştirilmemiştir.

İlk adım sınavlarının genel özelliği, lise müfredatında bir değişiklik yapılmadığı sürece sınava tekrar hazırlanmayı düşünenlerin değiştirmesi gereken pek de bir şey olmamasıdır. Herhangi bir müfredat değişikliği olduğunda zaten blog yazılarımıza bunu yansıtacağımıza emin olabilirsiniz

YT Nedir? (Alan Yeterlilik Testi)
TYT sınavından bir gün sonra yapılması planlanan ikinci oturum ise 40 Matematik 40 Türkçe 40 Fen Bilimleri 40 Sosyal Bilimler olmak üzere toplam 160 sorudan oluşmakta ve 180 dakikalık sürede öğrencilerden sınavı tamamlamaları istenmektedir. Adaylar kendi tercih edecekleri bölümlerin doğrultusunda soruları çözecekler. Baraj puanı 180 olarak belirlenen bu sınavın üniversite tercihindeki ağırlığı TYT sınavına göre daha fazla olacaktır.

TYT sınavı %40 oranında AYT ise %60 oranında tercih puanı olarak hesaplanacak, TYT cevapları üzerinden 150 puan barajını geçen öğrenciler ikinci oturumda alacakları puanı kullanıp tercih yapma hakkı kazanacaktır.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.