Değişen eğitimle zoraki değiştirilen hayatlar!

Bildiğiniz malum olmak üzere eğitim politikamız belki de dünyada en çok değişken yapılı politikalardan biri olarak tam karşımızda durmaktadır. 8 yıllık kesintisiz eğitim, 12 yıllık eğitim, 4-4-4 eğitim, yeni sbs, yeni ygs-lys derken artık bu işi yapanlar bile bu politikayı takip etmeyi bıraktı.
Şu anda bir öğrenci öğretmenine gidip “hocam şu üniversiteye gitmek için kaç net yapmam gerek” diye sorduğunda öğretmenin verdiği en net cevap ” evladım bak orda rehberlikçi var oraya sor” demek oluyor. Böylesine hızlı bir değişkenlik gösteren ortamda ister öğretmen için “işini iyi yapmıyor” diyin ister öğrenci için ” araştrmayan tembel” diyin bu sistemde işler artık biraz böyle yürüyor.
Peki yapılması gereken nedir? Malesef bizim eğitim politikamızda genelde “hele şunu bi uygulayalım olmazsa yine değiştiririz” anlayışı hakim. Gerçekten bu işin ehli olan insanlarla bilimsel olarak bu iş yapılıyor mu açıkcası ben şüpheliyim. Belkide en çok kaybettiğiimiz nokta bu. Direk deneme yanılmayla bu sorunu çözmye çalışmak! Ama 15 milyonluk bir camianın sorununu bu şekilde bir çözüme tabi tuttunuz mu bunların arasından yüzbinlercesininde vebalinin alındığının bilinmesi lazım.

Başımdan geçmiş şöyle bir olayla yazımı noktalamak istiyorum. 2000li yılların başında üniversite giriş sınavlarındalise puanlarının katılması kararı alındı. Fakat bu karar liseye yeni başlayanlar için değil lise 2-3-4’te olan öğrenciler içinde uygulandı. O zaman bir rehberlik ve intenet bu kadar yaygın olmadığı için bu işten haberdar olan öğrenci sayısı bile parmakla gösterilecek kadardı. Liseye devam eden öğrenciler bu olaydan mağdur oldu.Peki kim kimden hesap sordu. Malesef kimse kimseden hesap soramadı. Arada olan sadece o dönemde okuyan öğrencilere oldu.
İsteğimiz odur ki bu şekilde kimsenin geleceğini yakan kararlar bir daha alınmasın..

Author: Ahmet Güneşli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.