AUZEF’TEN ÇOK KONUŞULAN “DENVER TESTİ” AÇIKLAMASI

Geçmiş haftalarda Açık Öğretim Çocuk Gelişimi bölümü öğrencilerine “Denver II” testi için eğitim verilip verilmeyeceği tartışma konusu olmuştu.  İşte AUZEF’ten  tartışmalara son verecek olan o açıklama:

Öncelikle Denver Testi’nin ne olduğuna bir bakalım.

Denver II testi küçük çocuklarda  varolan gelişimsel sorunları tespit etmek amacıyla geliştirilmiş bir ölçme aracıdır. Çocuğun yaşına uygun bir takım becerilerini değerlendirmek, gelişimsel olarak şüpheli durumları objektif olarak ölçmek ve risk altındaki çocukları izleyebilmek için 116 madde ve 4 alt bölümden oluşan bir ölçektir.

Testin Türü: Gelişim testidir.

Uygulanacak Yaş Grubu: 0-6 yaş arasındaki çocuklara uygulanan bir testtir.

Uygulanacak Kişi Sayısı: Anne&baba  ve çocukla birlikte uygulama yapılmaktadır.

Uygulama Şekli: Anne&babadan çocukla ilgili bazı bilgiler alınır ve uygulamaya geçilir. Test formunda yer alan maddelerden anneye yöneltilmesi gereken sorular anneye yöneltilir ve çocuğun yapması beklenen maddeler ise çocuğa yöneltilir.Testin verilişinde standart yönergeye uyulması gerekmektedir.

Uygulayıcının Niteliği ve Eğitimi: Üniversitelerin psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, çocuk gelişimi v.b gibi çeşitli bölümlerinden mezun olmuş meslek elemanları tarafından uygulanabilmektedir.  test uygulayacak birey dikkatle eğitilmeli ve klinikte testi uygulamadan önce yeterlilik sınavını geçmelidir.

Denver II Gelişimsel Tarama Envanteri

Denver II, 0-6 yaş çocuklarının gelişimsel değerlendirilmesinde kullanılan bir tarama testidir. 1980 yılında Türk çocuklarına Ankara standardizasyonu Prof. Dr. Kalbiye Yalaz ve Prof. Dr. Shirley Epir (Hacettepe Tıp Fakültesi) tarafından yapılarak kullanıma sunulmuştur. Frankenburg ve Dodds tarafından 1990 yılında yeniden gözden geçirilerek özellikle dil alanında eklenen yeni maddeleri ve farklı puanlama sistemiyle geliştirilmiş, Denver II adı ile yayınlanmıştır.

Denver II 1996 yılında Yalaz ve Anlar’ın Ankara standardizasyonu ve eğitim programı yeniden ülke çapında kullanıma sunulmuştur.

DENVER II sağlıklı görünümdeki çocuklarda olası gelişimsel sorunları saptamak amacı ile kullanılır. Üç temel alanda değerlidir:

a) Sağlıklı gözüken çocukları olası sorunları yönünden taraması,

b) Gelişimsel gerilik olduğundan kuşkulanılan işlevleri nesnel şekilde saptama olanağı vermesi,

c) Riskli bebekleri (örneğin doğum öncesi sorunlar, düşük doğum ağırlıklı ya da erken doğmuş, çoğul gebelikler, ailede gelişimsel sorunu olanlar, yardımcı üreme teknikleri ile doğan bebekler v.b.) izlemede kullanılabilmesi.

Kapsadığı KİŞİSEL-SOSYAL, İNCE MOTOR, DİL ve KABA MOTOR alanlarda çocuğun kendi yaş grubundaki diğer çocuklarla karşılaştırılarak hangi yüzdelik diliminde olduğunu göstermesi açısından diğer birçok gelişimsel tarama testine göre daha kolay uygulanma özelliği taşımaktadır.

Denver II Testi sahada şu üç alanda kullanılmaktadır:

1- Klinik değerlendirme:

Herhangi bir belirti göstermeyen sağlıklı çocuklarda ya da bazı belirtilerinden kuşkulanılan 0-6 yaş grubu çocuklarda tarama testi olarak kullanılmalıdır. Testin belirli aralıklarla (örneğin yılda bir) uygulanması gereklidir. Ayrıca anne-babaya çocuk gelişimi konusunda bilgi ve öneri verebilmek için uygun bir ortam oluşturur.

2- Özel Eğitim:

Gelişimsel sorunu konusunda tanı almış ve özel eğitime başlatılan çocukların ilk değerlendirmeleri ve aralıklı olarak tekrarlanarak eğitim programının olumlu ya da olumsuz etkilerinin izlenmesine yardımcı olur.

3- Okul Öncesi Kurumları:

Okulöncesi eğitim kurumuna başlayan çocuğun beceri düzeyinin ve gelişiminin belirlenmesi ve olası bir sorunda doktora/hastaneye yönlendirme amaçlı kullanılabilir. Aileye bilgi vermek ve çocuğun eğitim programını oluşturmakta yararlı olur.

Kaynakça:kimpsikoloji.com

 

 

Açık öğretim Çocuk Gelişimi bölümü öğrencilerine bu test için eğitim verilmeyeceği tartışma konusu olmuştu.  İşte AUZEF’ten  tartışmalara son verecek olan o açıklama:

 

“Değerli Öğrencilerimiz;

“Denver II Testi”nin eğitimi ile ilgili olarak farklı iletişim kanalları üzerinden Fakültemize olan taleplerinizi ilettiniz. Konu ile ilgili olarak akademik ve bilimsel kıstaslar çerçevesinde fakültemizce yapılan değerlendirmeler nihayete ermiştir. Bu doğrultuda “Denver II” ve alana ilişkin diğer gelişim testlerinin eğitimleri üniversitemizin uzman öğretim üyeleri vasıtasıyla Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde çevrim içi olarak verilecektir. Hangi kurum olursa olsun eğitim alma hakkının hiçbir gerekçe ile engellenmesini tasvip etmediğimizden sizleri bu konuda da mağdur etmeyeceğimizi beyan ediyoruz. Eğitimlerle ilgili detaylı bilgileri en kısa sürede sizlere duyuracağız.”

 93 total views,  1 views today

Author: admin lady

1 thought on “AUZEF’TEN ÇOK KONUŞULAN “DENVER TESTİ” AÇIKLAMASI

  1. Objektif Ve Projektif Psikolojik Testler Egitimi Dual Egitim Ve Danismanlik Dual Egitim Ve Danismanlik Istanbul Universitesi Auzef On Twitter Degerli Ogrencilerimiz Denver Ii Testi Nin Egitimi Ile Ilgili Olarak Farkli Iletisim Kanallari Uzerinden Fakultemize Olan Taleplerinizi Ilettiniz Konu Ile Ilgili Olarak Akademik Ve Bilimsel Kistaslar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.