Akıllı tahta+tablet-Bilinç = ?

Bilindiği gibi artık okullarımız FATİH projesi kapsamında ciddi anlamda teknolojiyle tanışmaya hazırlanıyor. Bu gerçekten çok güzel bir gelişme. Artık öğrencilerimiz bilgiye çok daha hızlı bir şekilde ulaşacaklar. Fakat eğitimciler olarak bazı olayları her yönden değerlendirmemiz gerekiyor.

tabletfatih

Bunun kesinlikle muhalif bir yazı olarak algılanmasını istemiyorum. Yapılan iş gerçekten çok güzel. Fakat kısmen sorun olarak ortaya çıkan bir nokta ise bunun alt yapısının ne kadar hazır olduğu ile ilgili. Bu sadece okullarımızdaki elektrik tesisatı veya sınıf düzeni ile ilgil değil. Bundan daha önemlisi öğrencilerimizin alt yapısıyla ilgili. Halihazırda şu an gençler ile ebeveynler arasında ciddi bir kuşak çatışması yaşanabiliyor. Gençlerin belki yüzde 90 teknolojiye aşikarken ebeveynlerde ise bu oran yüzde 30 civarlarında. Peki teknlojiyi bu kadar seven Türk gençleri acaba bu teknolojiyi ne kadar kullanabiilyor. Bilgisayar başında geçirdiği saatlerini hangi sitelerde hangi amaçlarla harcıyor? Bu konuda malesef olumsuz yönde ciddi tereddütlerimiz var.

Kısaca söylememiz odur ki şu anda malesef ne gençlerimiz ne de yetişkinlerimiz yeteri kadar teknolojiyi tanımıyor. Tanımamasında kastım ne amaçla kullanacağını tam olarak bilememekle ilgili. Gençler genelde online oyun oynama, video izleme, müzik dinleme, facebook, twitterla meşgul olmakta. Yani şu kullandığımız teknolojiyi kendimizi geliştirmek ve çalıştığımız alanla ilgili faydanlanmakta malesef yeterli değiliz. Be sebeple bu tabletler dağıtılırken bunu kullanacak zihniyetinde bir an önce değişim geçirip farklı bir boyuta ulaşması gerekiyor..

Author: Ahmet Güneşli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.